Najlepszy film roku 2013

Od momentu kiedy obejrzałem zwiastun, zdecydowałem, że wyjście do kina na ten film to być albo nie być.

Filmy biograficzne o postaciach, które wpisały się w historię Polski czy całego globu w sposób pozytywny to jedne z najlepszych propozycji dla mnie. Jedną z takich postaci jest oczywiście, pewnie znany większości z Was – Steve Paul Jobs – wizjoner i twórca co-dziesiątego smartfona na rynku.[1]

STYLIZACJA I GRA AKTORSKA
W pierwszoplanową rolę wcielił się Ashton Kutcher znany z The Butterfly Effect. Producenci pokazali jego główne cechy jako człowieka, pracownika, a później prezesa firmy Apple Inc w sposób jaki wykazują współpracownicy i ludzie z otoczenia wynalazcy. Dlatego daje 4+.

Steve Jobs Headshot 2010

Steve Jobs podczas prezentacji iPhone 4

CZEGO ZABRAKŁO
O ile muzyka była wyjątkowa kojarząca się z sytuacjami i odpowiednim czasem akcji, lecz zabrakło momentu optymalnej decyzji połączonej z jakością dźwięków tworzących wysokiego pułapu kinową atmosferę np. wzbogacenie momentu wejścia na scenę Steve’a o futurystyczny podkład muzyczny. Mam na myśli znaną z filmów pustkę i niepokój kosmosu. Nawet jeśli pojawia się to w pierwszej scenie filmu, oddaje nie wielkie wrażenie.

Prościej mówiąc zabrakło totalnego obrotu sytuacji o 180 stopni i wyraźnego przełamania akcji filmu.

 

ZOBACZ TAKŻE: Najlepsze filmy roku 2014

NAJLEPSZE SCENY
– pierwsze spojrzenie na system operacyjny Steve’a Woźniaka w jego domu
– rekrutacja kiedy Steve’a tłumaczy czym powinien być komputer Macintosh
– każdy moment sentencji życiowych Steve’a

 

Zwiastun Jobs(2013), kanał YouTube MOVIECLIPS Trailers

i moje ulubione teksty w stylu “Here’s to the crazy ones. The misfits. The rebels. The troublemakers. The round pegs in the square holes. The ones who see things differently. /…/ Because they change things. They push the human race forward. And while some may see them as the crazy ones, we see genius. Because the people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.”

OCENA OGÓLNA

Gdyby był to 2010 rok być może zaproponowałbym „The Social Network”. Do biografii Steve’a Jobsa mam jednak większe zaufanie.
____________
[1] Apple około 12% rynku, Android 80%, źródło: gartner.com (firma analityczna branży technologii)