W poniższym artykule znajdziesz odpowiedź na pytanie jak zaplanować czasowo ślub i wesele. Zwracając szczególną uwagę na fotografa, filmowanie ślubu i ujęcia lotnicze miejsc z drona. Treść pomoże zaplanować Tobie rozpiskę wydarzeń dnia ślubu.

Przygotowania ślubne

czyli obrączki, suknia, buty ślubne i detale

 

zdjęcie detali ślub koszulazdjęcie detale ślub obrączki

 

 

Czas trwania – 10-20 minut
W dniu ślubu – południe
Miejsce zdjęć – hotel, pokój przygotowań Panny Młodej

Biorąc pod uwagę różnorodność dnia ślubu, trudno jest określić konkretny terminarz i godziny wydarzeń. Warto jednak wziąć pod uwagę czas trwania momentów i ich fotografii przy planowaniu dnia ślubu. Przeznaczenie na przygotowania około trzydziestu minut, pozwoli kreatywnie i spokojnie uwiecznić wszelkie detale dnia ślubu. Czas na grę poświęconą z kadrami umiejętnie pokaże jak piękne mogą być: zdjęcia kwiatów, wiązanki ślubnej, obrączek, perfum, sukni ślubnej. Warto także przygotować fotografowi dostęp do zaproszeń, listów Panna Młodego do Młodej i historii Panny Młodej pisanej do Panna Młodego. Można to połączyć z odczytaniem listów na osobności jako element do filmu ślubnego. Warto wykorzystać mały kącik w mieszkaniu lub domu. Świetnie sprawdzi się kominek, bujane krzesło i kocyk. Takie miejsce można znaleźć w hotelu – przykład rozwieszonych hamaków wśród drzew i tarasu na jednej z sali pomorza środkowego. O miejsce warto zapytać wedding planera, menadżera sali lub samego fotografa czy filmowca w trakcie przygotowań do dnia wesela. Idealnie wyjdzie to jako dodatek na filmie, gdzie pojawia się drżący głos jeszcze z całym bagażem stresu.

Czasem już podczas przygotowań wkoło Państwa Młodych jest sporo osób, w małym pokoju hotelowym jest trudno uwiecznić ładnie rozłożoną suknie na czystym tle. Stąd czas powinien uwzględnić ewentualne wyjście fotografa na chwilę, na korytarz, do przydomowego sadu by tam uwiecznić całość.

Napisanie listu, to także świetne podsumowanie myśli i związku. Tak też warto to potraktować, jeszcze przed ślubem.

 

 

 

Dalsze przygotowania

czyli otoczka, uśmiechy i rozmowy o ślubie

sensualne ujęcie Panny Młodej

 

Czas trwania – 20-50 minut
W dniu ślubu – 80 minut przed wyjściem
Miejsce zdjęć – hotel lub pokój przygotowań Panny Młodej

 

W trakcie tego czasu dzieje się bardzo dużo. Od picia whiskey panna młodego po szampan dziewczyn z wieczoru panieńskiego. Wszystko kończy się ubieraniem. Tu ważna pomoc świadka i świadkowej którzy już powinni być w pełni gotowi. W przypadku jednego fotografa czas należy podzielić na Panna Młodego ~10 minut. Pozostałe minuty, na ubiór sukni i detali Panny Młodej. W tym czasie można uwiecznić kilka świetnych zdjęć z tzw. otoczki dnia ślubu. Ktoś w kącie poszukuje filmu instruktażowego z zawiązywania krawatu. Ktoś inny opowiada historię rodzinną, a jeszcze psiak spogląda na całość. Dla fotografa to zawsze burza mózgu, by gdzieś pomiędzy czystymi kadrami uwiecznić jak najwięcej wartych uwagi momentów.

Tuż przed ubraniem sukni warto wykonać intymne ujęcie Panny Młodej. Jak delikatnie zrzuca szlafrok lub spogląda na suknie. Z doświadczenia wiem, zawsze kiedy jest wykonane otrzymuje dodatkową pochwalę od Młodego.

 

 

Portrety

czyli jesteśmy gotowi

ślubny portret Panny Młodejportret Pana Młodego w garniturze

Czas trwania – 4-10 minut
W dniu ślubu – popołudnie
Miejsce zdjęć – hotel, dom, ogród, miejsce zaręczyn

Tuż po przygotowaniach kiedy wszystko jest dopięte na ostatni guzik wykonuje indywidualne portrety. Po makijażu i ułożeniu włosów jesteśmy jeszcze przez chwilę otwarci i gotowi do działania. To najlepszy czas na pokazanie uśmiechu, kiedy na weselu będziemy już zajęci zabawą. Bardzo często też oświetlenie zastane za dnia jest nie do powtórzenia w nocy – warto tu wykorzystać wszelkie okna, ładne tło, otoczenie domu Państwa młodych czy jednokolorową ścianę. Abyście tylko Wy byli najważniejsi.

Ten czas to perfekcyjny moment dnia na wykonanie portretu z bliską osobą. Mama, siostra, również brata można przytulić.

 

 

 

Pierwsze spojrzenie

Fotograf Lębork, zdjęcia ślubne

 

 

Czas trwania – 5-7 minut
W dniu ślubu – popołudnie
Miejsce zdjęć – ogród, miejsce zaręczyn, salon

Tu chyba najcięższe zdjęcia jakie sprawiają kłopot nie jednemu fotografowi. Ilość rzeczy, która może pójść nie tak, jest zaskakująca, ale tylko z punktu widzenia fotografii. Odpowiednio zaplanowany moment jest bardzo wdzięczny. Nie pozwólmy aby błyskanie lampą zabiło klimat i atmosferę momentu na filmie. Fotograf powinien wykonywać zdjęcia z ukrycia. Jeśli pragniecie do siebie podejść, warto zadbać o miejsce z dobrym światłem. Ciemny pokój i pośpiech są niezalecane. Tuż po pierwszym spotkaniu wykonuje zdjęcie przytulany portret Państwa Młodych. To właśnie wtedy często Pan Młody widzi pierwszy raz narzeczoną w sukni ślubnej.

Warto by to Pan Młody czekał na Pannę Młodą. Odwracając się w stronę idącej Panny Młodej, zrobi wrażenie na wszystkich gościach.

 

 

Ceremonia kościelna i detale

czyli dekoracja kościoła

wystrój dekoracja kościoła, tabliczki

 

Czas trwania – 40-60 minut
W dniu ślubu – przed obiadem
Miejsce zdjęć – kościół

W momencie samej ceremonii z fotografem jako para będziecie mieli najmniej do czynienia. Cały proces przebiega według obrzędu, gdzie fotografia jest elementem na którym zależy tylko Parze Młodej i fotografowi. Stąd jest wiele skradania się, poszukiwań ciekawych momentów oraz słynne 'zakazane zdjęcie’ o którym z chęcią opowiem Wam przy kawie. Ceremonia to także detale, wystrój kościoła często opłacony i przygotowany przez zewnętrzną dekoratorkę i kwiaciarnię. Warto ustalić przygotowania tak, by fotograf zdążył dojechać do kościoła minimum 8-10 minut przed Wami. A w przypadku chęci sfilmowania podjazdu lub fotografii kościoła z lotu ptaka – drona – należy ten czas nieco rozszerzyć. Z reguły te kilka dodatkowych minut wystarczy by filmowiec rozstawił rejestratory dźwięku i inne potrzebne akcesoria. Wiele ekip uzbraja pana młodego w mikrofon krawatowy, to także 20 sekund. Fotografia detalu, wspomniany wystrój kościoła przeplata się często w jednym momencie z przybywającymi gośćmi. To chwila z którą witacie się uśmiechem z rodziną i znajomymi. Warto aby był na podorędziu ktoś kto to uwieczni. Po ceremonii następuje wyjście spod ołtarza. Dobrze jest to zrobić przed gośćmi. Zatrzymać się z tyłu kościoła i przepuścić w drzwiach uczestników na dziedziniec. Pozwoli to na Wasze wyjście wprost w oklaski – te dobrze by rozpoczęli świadkowie. Goście rzadko zrobią to sami. Tuż po opadnięciu konfetti często wykonuje zdjęcie grupowe. W ten sposób mamy wszystkich, włącznie z delegacją znajomych z pracy oraz osób które nie uczestniczą w weselu.

Często wśród Par zauważam obawę przed pójściem do ołtarza w asyście ojca Panny Młodej. Zaznaczam to na spotkaniach, że dziś trendy się zmieniają. Ksiądz często przymyka na to oko – a efekt jest nadto.

 

Dron na ślub – dodatek

Wskażmy teraz najlepsze momenty na wykonanie zdjęć i ujęć do filmu ślubnego z drona. W przypadku domu Państwa młodych jest start kamery z drona tuż przed przygotowaniami. W przypadku ceremonii w znacznie oddalonym kościele to filmowanie podjazdu Państwa Młodych pod kościół. Po zdjęciach operator ląduje i wraca do pracy w kościele. Poniżej znajdziesz przykładowe ujęcia kościołów, podobne kadry wykonuje operator drona na okolice zamieszkania rodziny. Zdjęcia stanowią pokazanie miejsca w albumie oraz pamiątkę rodzinną całkowicie z innej perspektywy.

fotografia z drona Biały Bór, urząd miejski, kościół i jezioro Łobez

fotografia z drona Szczecinek kościół i jezioro Trzesiecko

 

Ciąg dalszy przebiegu ślubu nastąpi. A w planie:

– wystrój sali, stoły sali weselnej
– zdjęcie grupowe na weselu i sesja z gośćmi
– zdjęcia formalne czyli blok zdjęciowy z rodziną i gośćmi
– pierwszy taniec i tort weselny
– intymna sesja ujęcia pary młodej na weselu [przykład]
– zimne ognie i atrakcje wesela
– zabawa weselna, taniec
– oczepiny i zakończenie wesela
– czy brać fotografa na poprawiny?

 

Jeśli już teraz chcesz poznać dalszą treść, zapraszam na spotkanie przy kawie z zawodowym fotografem w Słupsku. Porozmawiamy o zespole weselnym, opowiem dzień pracy filmowca weselnego – uwzględniając indywidualne potrzeby, miejsce ceremonii i wesela.

 

pytania spotkanie przed ślubem z fotografem