Poradnik Młodej Pary – pytania i odpowiedzi fotograf i kamerzysta

 

Dlaczego skorzystać z mojej oferty?

Po pierwsze zadbam o to byście poczuli się wyjątkowo dobrze. Filmuje i jako fotograf ślubny występuje jako gość Michał z aparatem. I tego się trzymajmy. Otrzymacie ode mnie uśmiech i wsparcie. Końcowo, piękny reportaż z którego będą zadowoleni także Wasi goście i bliska rodzina. Dlaczego jeszcze warto mnie wybrać przeczytasz na stronie oferty ślubnej. Poznać mnie można na wizytówce zdjęciowej.

Jak się dogadujesz?

Przy wyborze na fotografa ślubnego, na ślubie międzynarodowym posługuje się językiem polskim, angielskim oraz podstawami niemieckiego. Podczas dnia ślubu piję 🙂 Wodę i napoje bezalkoholowe. Jestem mobilny. W ofercie fotograf i kamerzysta role są podzielone na dodatkowe osoby.

Czy posiadasz firmę i licencje fotografa?

Tak. Zezwolenie na fotografie i rejestrowanie w miejscach sakralnych podczas celebracji liturgicznych, potwierdzone licencją Kurii Biskupiej Koszalin. Uprawnienia obejmują cały kraj. Działam na rynku jako legalny podmiot prowadzący działalność fotograficzną, filmową i poligraficzną – albumy, wydruki, odbitki.
Fotografia Michał Wielgat
NIP: 499-06-12-973

Gdzie robisz zdjęcia jako fotograf na ślub?

W całej Polsce. Pochodzę z Pomorskiego, najbliższe miasta to Słupsk, Koszalin, Kołobrzeg, Lębork. Często odwiedzam Trójmiasto, Gdynię i Gdańsk, Elbląg. Przy specjalnych zleceniach Łódź, Warszawę, Wrocław oraz Poznań. Z chęcią podejmuje się zdjęć w wyjątkowej architekturze oraz sesji zdjęciowej w górach i nad morzem. Jest też kilka miejsc które chcę odwiedzić między innymi Cedrowy Dworek, Zamek w Gniewie, kilka sal w stylu rustykalnym w trójmieście. W tych miejscach pojawiam się często:

fotograf Wesele Żabi Dwór Ostrzyce

Co otrzymamy i do której godziny pracujesz?

Na ślubie fotografuje do 23:00 albo 1:00, zakończenia oczepin. Czasem zostaje chwilę dłużej, jeśli atmosfera jest ekscytująca 🙂 Rozpoczęcie ustalamy przed ślubem. Jestem do Waszej dyspozycji cały dzień, brak wyznaczonych godzin startu. Materiał około 23:00 jest już bardzo dobry, a pozostanie po 1:00 jest uzależnione od potrzeb. Materiał otrzymasz zawsze po obróbce graficznej, w wersji elektronicznej w postaci wspomnień i historii z Waszego dnia. Ciężko przeliczać wspomnienia na minuty filmu i ilość zdjęć jakie wykonam. Każdy ślub nieco różni się. Wiem, że zaufanie zawsze sprawia uśmiech i szczęście po obu stronach. Ogólnych pakiet w ofercie jest ustalany pod Was.

zdjęcie para młoda wesele

Czy wykonujesz sesję zdjęciowe narzeczeńskie?

Pewnie, rozwiewające się włosy Panny Młodej i luźny styl młodego na sesji to początek świetnej przygody. Mogę przyjechać dzień przed Waszym ślubem, dzięki czemu będziemy mogli spędzić trochę czasu. Pójść na kawę, przygotować salę weselną. A najlepsze jest w tym to, że nie będzie Was to kosztowało, prócz dojazdu i noclegu.

Ile czekamy na zdjęcia?

Przygotowanie zdjęć może zająć nawet dwa tygodnie. Studia które nie wykonują post-produkcji, korekcji kolorów oddają zdjęcia prosto z aparatu w dwa dni. Mi zajmuje to około tygodnia do trzech przy dużych reportażach. Ślub w Urzędzie Stanu Cywilnego, chrzciny oraz komunie święte, przy mniejszej ilości materiału, oddaje do 3-8 dni. Zdjęcia koncertowe, wydarzeń w zależności od celu w ciągu kilku godzin.

Pudełko odbitki zdjęć, zdjęcia w pudełku, wydruki, tanie opakowaniePudełko na odbitki fotografie, zdjęcia w pudełku, wydruki, tanie opakowanie

Cennik fotograf na ślub?

Podstawa pełnego reportażu jest stała, wszelkie dodatki wybieracie sami. Cennik udostępniam po sprawdzeniu wolnego terminu. Dziś na rynku ślubnym znajdziemy cennik fotografów od 3000 do 6000 zł i więcej. Ceny fotografa ślubnego, są dopasowane do wybranego pakietu, efektów, stylu obróbki, doświadczenia i poświęconego czasu na rozwój fotografii. Część stanowią podatki i sprzęt, to pierwsze dotyczy wszystkich, drugie zapewnia radość z pasji i wysoką jakość pracy. Do czasu rezerwacji, mogę rozmawiać o terminie z inną parą. Reszta to wydatki rodzinne, utrzymuję się z fotografii, filmu i produktów premium. Każda dodatkowa godzina pracy fotografa i operatora filmowego jest dodatkowo płatna od 300zł. Chyba że ustalono wcześniej inaczej.

Rezerwacja polega na umowie i wpłaceniu 30% wartości zlecenia.

Kiedy rezerwować termin?

Rezerwacji daty na miesiące zawierające w nazwie literę „r” sierpień, czerwiec, warto pytać z rocznym wyprzedzeniem. Jeśli termin zwolni się lub jest dostępny – zdarzają się umowy miesiąc przed ślubem. Generalnie zasada kto pierwszy. Co więcej, podpisanie umowy na daty odległe o 12 miesięcy jest ograniczone, ponieważ nie wiemy jak będą wyglądały ceny materiałów, koszty prowadzenia firmy. Na takie terminy wykonuje rezerwacje, jak nadchodzi czas, potwierdzamy umowę.

Styl gotowej fotografii

Mówią że dobry scenariusz piszę natura. Jednak to fotograf powinien Was wspierać, w atmosferze uśmiechu. Tak też wygląda moja praca. Uwielbiam podglądać wydarzenia z boku, czasem w środku wszystkiego. A zawsze gdzieś w pobliżu możecie zwrócić się do mnie z pytaniem czy pomoc. Dodatkowo przed ślubem otrzymujecie rozpiskę rzeczy wartych uwagi. Lista obejmuje podpowiedzi i wskazówki dotyczące ślubu. Dowiecie się z nich również jak powinny wyglądać produkty i jak dbać o wysoką jakość.

Sugestie, takie jak: z ceremonii warto wyjść powoli i dostojnie, obrączkę zakładać będąc skierowanym do siebie wzajemnie, otrzymują wszystkie moje Pary. Kto nie trafił wolnego terminu u mnie może dokupić konsultacje przedślubne poza pakietem zdjęć ślubnych. Cała autorska książka zawiera wiele ciekawych aspektów około-ślubnych.

Po setkach godzin obróbki i wyrabiania stylu, stawiam na delikatność, klimaty rustykalne, ciepło i boho. Jednocześnie, staram się być gotowy na kontrastowe, głębokie, ostre czernie oraz biele, nowoczesne i modernistyczne podejście. Jest to uzależnione od typu sali weselnej, wykonywanej sesji, ślubna, indywidualna po prywatny czarno-biały akt. Jeśli jesteście młodą parą która planuje wyjątkowy wystrój, stylistykę sesji w stylu, powiedzcie Cześć!

ślub wesele Słupsk

Album i wybór zdjęć

Z jakich materiałów wykonujesz album?

Okładka to skóra ekologiczna lub tkanina introligatorska, z możliwością wyboru albumu w skórze naturalnej. Lubię minimalizm, z góry proponuje parze młodej album który będzie ładny, pasował do koloru przewodniego, stylu wesela. Skorzystanie z moich podpowiedzi gwarantuje sukces – Więcej o albumach

Różnice między fotoalbumem, a fotoksiążką?

  • fotoalbum ma brak wyraźnego zgięcia między stronami
  • karty są naświetlane, nie drukowane
  • sztywne, wysokiej jakości karty

Kto wybiera zdjęcia do albumu?

Projektem zajmuje się fotograf. Po ślubie otrzymacie galerie ze zdjęciami. Możecie z nich wybrać ulubione ujęcia. W galerii jest możliwość przesłania informacji do czego ich użyć np. zdjęcia do albumu, zdjęcia do pudełka z odbitkami. Fotografując staram się by album dobrze opowiadał dzień ślubu.

Czy można zamówić wydruki, zdjęcia na ścianę?

Tak, szczegółowe informacje w zakładce Wydruki i odbitki fotograficzne

Plener ślubny za granicą

Destination weddings

Śluby wyjazdowe to wspaniała przygoda, ale wymagają od nas organizacji noclegu i dojazdu. Ma to małe znaczenie jeśli ktoś mnie wybiera na fotografa. Zbieramy siły i ruszamy z Wami na przygodę. Wyprawę omówcie ze mną indywidualnie. Warto pytać mnie o szczegóły. Wspomnienia z takich miejsc jak Bornholm, Londyn to świetne doznania. A zdjęcia z Polskich gór są wspaniałe. Zajmuje się współorganizacją plenerów np. nad Morskim Okiem, okolic Tatr także z dronem.

Czy otrzymamy pliki surowe?

Pliki surowe RAW są wykorzystywane przez profesjonalnych fotografów i filmowców do archiwizowania i edycji obrazu. Osobiście preferuję oddawanie wyłącznie plików w gotowym do oglądania na urządzeniach formacie JPG. Wyobraź sobie kliszę z aparatu, z której w warunkach domowych przy użyciu mąki, wody i rozpuszczalnika ze sklepu budowlanego, masz przygotować wydruki. Nie da się. Pliki surowe pozwalają na kontrolę nad końcowym rezultatem pliku JPEG. Oznacza to, że klienci kupujący fotografie w surowym formacie mogą je przekształcić w dowolny sposób (o ile zdobędą odpowiednie oprogramowanie) także na coś, z czego autor zdjęcia może nie być zadowolony.

Warto podkreślić, że wykonane przez fotografa RAWy zawierają cenne informacje na temat wykonania, którymi autor zdjęć może nie chcieć się dzielić z innymi oraz konkurencją. To swojego rodzaju know-how w pracy fotografa i jego tajemnica zawodowa. Jak receptura działalności Coca-coli.

Drugim przykładem jest kucharz, który nie oddaje garnków w restauracji. Do korzystania i obróbki materiału trzeba sprzęt, wiedzy, umiejętności i setek godzin doświadczenia. Pozostawmy to artystom, którzy wypełniają zdjęcia kolorami i retuszem. Zajmują się tym na co dzień. Jeśli sposób obróbki zdjęć wyobrażacie sobie inaczej, warto o tym wspomnieć. Istnieje szansa na dopasowanie post-produkcji.

W rzadkich przypadkach przy dobrych argumentach można zawsze zrobić wyjątek i jest to opisane w cenniku.

Zdjęcie przed obróbką i po edycji

Zdjęcie przed obróbką i po edycji w programie graficznym

Czy możemy liczyć na pomoc w wyborze zespołu, makijażu, dj, sali weselnej?

Jasne, bez znaczenia czy wybieracie mnie jako fotograf Szczecin, Wrocław czy Gdańsk. Jako osoba z branży spotykam ogrom osób i będąc na wielu salach weselnych jestem w stanie pomóc przy wyborze każdego usługodawcy. Biorąc pod uwagę mój obiektywizm i Wasze sugestie, zaproponuje sprawdzony zespół weselny, po rozwiązania dla najbardziej wymagającego klienta – orkiestra do kościoła czy zespoły z dwoma wokalami, grający na żywo. Możecie zapytać o ekskluzywne zespoły i budżetowe, słodki stół na wesele lub fotobudkę.

Poznajmy się. Najlepszą formą jest rozmowa. Jestem dostępny telefonicznie 609395349 i pod mailem. Polecam wspólną kawę 🙂

sesja zdjęciowa Orzechowo nad morzem

Ekipa foto wideo budka i dron

Wybór filmowania oraz fotografa w jednym pakiecie. Film wykonuje mój współpracownik Michał lub profesjonalny zaprzyjaźniony filmowiec. W zależności od wybranego pakietu może być nas 4 osoby pełniące uzupełniające się rolę: fotograf, filmowiec, filmowiec drugiego ujęcia b-roll i dźwiękowiec.

Ile zajmuje montaż filmu?

Bezpieczny termin ustalony jest na 2-3 miesiące w zależności od pory roku. Wcześniej otrzymują Państwo wersję podglądową.

Fotobudka

Usługa foto-budki z animatorem – goście mogą się przebierać w dostępne gadżety i wykonywać zabawne zdjęcia, które można wklejać do księgi gości lub zabrać na pamiątkę. Koszt usługi od 600zł.

Dron

Przy chęci uzyskania zdjęć i filmu z powietrza, usługę drona należy konsultować z wyprzedzeniem. Cena za film i zdjęcia w zależności od pakietu około 300-700zł.

Dron, fotobudka, święcący napis LOVE

Fotografów dwóch

Kiedy zatrudnić drugiego fotografa?
Kiedy obawiacie się o spojrzenie pierwszego. Akurat to ostatni argument jaki powinien do Was przemówić, w końcu wybieracie wymarzonego fotografa. Duet – szczególnie mężczyzny z kobietą również może być wymarzony. Dzięki temu pracują dwa inne spojrzenia. Odmienne spojrzenie urozmaica materiał szczególnie kiedy w grę wchodzi wesele na ponad 150 osób, gdzie dużo się dzieje. Zaletą jest to kiedy fotograf skupia się na Parze Młodej to obrót i wykonanie zdjęcia co dzieje się na 'zapleczu’ imprezy jest trudne. I doświadczenie odgrywa tu rolę, ale zwykła fizyka i brak możliwości bycia w dwóch miejscach – uwierzcie mi nadal to próbuję 😉 Dwóch fotografów to inne podejście nie tylko w fotografii.

Z pomocą przychodzi second shooter którego zadaniem jest uzupełnienie ujęć. Bardzo zgrabnie i zdecydowanie efektowniej pracuje się w dwójkę przy np. zdjęciach grupowych. Główny fotograf poprawia co wypada, a drugi skupia się na wykonaniu ujęcia. Jest to szczególnie ważne np. przy bloku zdjęciowym z gośćmi – w takim trybie pracy można go skrócić o 40% – a to już taki jakby kieliszek wódki 🙂

Kolejno, fotografowie mogą dzielić się przygotowaniami. Jeden u Pana Młodego, drugi u Panny Młodej. Tacy fotografowie są na podwójnym gazie. Nie oszukujmy się przez minimum 12h na nogach i w pełnym skupieniu, trzeba usiąść na chwilę do stołu by odetchnąć. Po to są przerwy, właśnie w nich dzieje się dużo wątków pobocznych których staram się nie pomijać. Druga osoba może uzupełnić i trafić jedno z lepszych ujęć na weselu. To ułatwienie przy fotografi bram weselnych, przysięgi Pana Młodego i Panny Młodej – tak też filmujemy. Jeden zrobi przejście przez kościół od ołtarza drugi z chóru.

Dwóch fotografów nie wiąże się z podwójnym kosztem.