Prison Break 5

Pierwszy zwiastun 5 sezonu Prison Break. Prawie po 7 latach, będziemy mieli okazje znów zobaczyć ekipę w akcji w 9 odcinkowym Sequel. Wczoraj FOX wypuścił rozkładówkę premier na 2016-2017. We wtorek 4 kwietnia o 9/8c (3:00 czasu Polskiego, 5 kwietnia), będziemy znów mogli oglądać dwóch braci. Dzień później FOX postarał się o coś całkowicie zaskakującego:

[iframe id=”https://www.facebook.com/plugins/video.php?href=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2FPrisonBreak%2Fvideos%2Fvb.52268280111%2F10157147050230112%2F%3Ftype%3D3&show_text=0&width=560″ align=”center” mode=”lazyload” maxwidth=”520″]

Wkrótce dokończę post, już otrzymałem zastrzyk energii, nie mogę się powstrzymać. To nie mógł być przypadek, że przebudziłem się akurat dziś tak wcześnie. Na szybko tylko powiem, pisze to o 5:00. Klimat pozostał, ale za dużo już zostało powiedziane. Przypomnę, kiedyś byłem potężnym Fanem serialu.

W 5 godzin Facebook zaliczył ponad 8 milionów wyświetleń (w tym ~5 moich).
W 14h, 16mln to prawie dwukrotność osób, które obejrzały pilotażowy odcinek Prison Break na kanale FOX8 w 2004 roku.

Serial opowiada o ucieczce z więzienia, prawie jak Alcatraz. Dwóch braci, w zasadzie jeden z nich inżynier budowlany Michael pracujący w wielkiej korporacji pozoruje napad na bank. W więzieniu zbiera potrzebną ekipę do ucieczki zabierając niewinnie skazanego na karę śmierci brata. W międzyczasie pojawia się wiele przeszkód oraz miłość. Sara to pielęgniarka więzienna, córka gubernatora stanu Illinois. W całość uwikłana jest „Firma”. „The Company” to tajna, fikcyjna organizacja posiadająca motywacje by każdego zabić, kto stanie na ich drodze do celu. Właśnie przeczytałeś akapit z nieopublikowanego postu napisanego pół roku temu, gdzie piszę o ulubionych serialach.

Widzimy i słyszymy

Wracając do zwiastuna, widzimy sceny z 1 sezony, widzimy niestety podobną fabułę i klimat do 3. Co zaś słyszymy?
Równie dobry i trzymający w napięciu, stopniujący dźwięk. Dalej słowa Sary „was like a storm appearing suddenly out of a clear blue sky..” określające Michaela który pojawił się jak sztorm z czystego nieba. Niewiele oczekuje po Prison Break, zyskał złą opinię wypuszczając czwarty sezon i aby ochłonąć nie chcę faworyzować, póki nie obejrzymy pierwszych odcinków. Odcinków tego wielkiego powrotu na który scenarzysta Breaking Bad, Lost pewnie nie zdecydowałby się. Biorąc pod uwagę, że pierwszy odcinek prawdopodobnie ujrzymy we wrześniu, jest to wczesny trailer i to jeszcze mówiący za wiele informacji.

Kogo zobaczymy w 5 serii?

M & S, Linc’a, świra T-Baga, Benjamina Franklin, kilka nowych postaci, które według klipu będą pomagały w kolejnej ucieczce. I wish there will be Sucre too. Przez moment pomyślałem, że być może ten zwiastun to tylko ściema, a fabuła będzie opiewała o czymś innym. Może to tylko pierwszy odcinek? Wspomnienie sprzed 10lat, kiedy istniało Polskie forum Skazanego, gdzie mieliśmy wycinki scenariusza i zdjęcia paparazzi kilka dni przed każdym epizodem.


Analiza techniczna

Nie bez powodu znajduje się na końcu postu. Chcę zwrócić uwagę na klip pod względem mnożenia emocji u widza. Bez użycia efektów specjalnych znanych z Gwiezdnych Wojen. Proste sztuczki montażowe.

1) 5 sekunda – delikatne i płynne zbliżenie, ledwo zauważalne, spotęgowane narastającym dźwiękiem
2) 11 sekunda – rozmycie ręki Sary, kładzionej na polik aktora
3) przemieszanie różnych typów przechodzenia obrazu, część z nich jest z klatki na klatkę, inne ściemnianie do czerni i płynny powrót obrazu kolejnej sceny
4) zwróć uwagę w jakich momentach i przy jakich emocjach kamera oddala się lub zbliża
5) kolejna masa zwolnień
6) 50-60 sekunda, kiedy nie chcemy pozwolić widzowi na myślenie, zmieniamy obraz raptownie
7) 56 sekunda – dwoje aktorów nie bez powodów patrzy na twarz odwróconego względem kamery aktora – ma to potęgować powagę, uświadamiać widza, że cel w którym aktor podąża jest bardzo istotny i wpływa na jego los
8) 58 sekunda – wysokość kamery względem kolejnej sceny – ukazanie słabej sytuacji w której znajduje się Micheal
9) 1:10 – „wszyscy są istotni w planie” wyobraźmy sobie te same słowa w scenie ukazujących ich z daleka, po prostu nie ma to sensu i nie odda wagi/priorytetu akcji
10) 1:40 – bardzo ryzykowne i udane pochylenie kamery

Jeśli nie koniecznie łapiesz co piszę, postaraj się przejrzeć inne zwiastuny. Z czasem zaczniesz zauważać jak operator, dźwiękowiec i scenarzysta gra na emocjach, na scenach, zbliżeniach, ostrości. W mojej opinii daje to sporą świadomość, dzięki której choćby podczas horroru przestajemy się bać. Takie myślenie wciąga. Do kiedy robimy to w głowie, bo kiedy zaczniemy używać tego wśród znajomych podczas oglądania filmu, głośne komentarze są nie wskazane.

To nie jedyny powrót kultowych seriali, już możemy obejrzeć pierwszy odcinek Archiwum X oraz podobno wkrótce nowego 'MacGajvera’.

Tu PrisonInsta

Aktualizacja:

FOX zapowiedział swoje premiery na wiosnę. W tym 5 sezon Prison Break na wtorek, 4 kwietnia 2017 roku. Zwiastun „I died 7 years ago. Left behind a wife, a son, and a brother. But the dead talk. If you listen..”. Premiera Prison Break S05E01 odbędzie się na FOX TV, 4 kwietnia o 9:00/8:00 c. W Polsce jest to 3:00 5 kwietnia.

Aktualizacja 5 kwietnia

Pierwszy odcinek piątego sezonu Ogygia to powrót po 7 latach – za wcześniej by powiedzieć udany. Najważniejsze jest to, że utrzymano charakter postaci, prawie wszystkich – kto ogląda wie o co chodzi, szczególnie po ostatniej scenie odcinka. Ciekawe jak się rozwinie się całe 9 odcinków, które jeśli będą utrzymane w takim tempie to będzie się działo dużo i ciekawie. Prócz postaci bardzo ważnym elementem był powrót do nieco odświeżonego podkładu muzycznego 1 sezonu – ukłon reżyserom i dźwiękowcom. Nie spodziewałem się tak szybko 30 sekundowej zapowiedzi sezonu (przedstawienie autorów/aktorów na tle głównych wątków) jak to bywało w poprzednich sezonach. Dzisiejszy niestety nie przypadł mi do gustu – możliwe że ulegnie to zmianie. Pojawiła się odpowiednia liczba retrospekcji, co cieszy oko. Dla tych co pytają jak to jest że Michael Scofield żyje i powstał jak feniks z popiołu – skojarzenie sceny z Sową – to może tłumaczyć część wątku. Ale za wcześnie na tłumaczenie, nie będę więcej spojlerował. Z komentarzy widzę że fani są zadowoleni, a konstruktywna krytyka kiedy się pojawi będzie mile odbierana. Dla tych którzy nie mogą się doczekać „Freedom has a price. I died 7 years ago. Left behind a brother, a wife, a son. But the dead talk, if you listen.”. Następny odcinek 12 kwietnia Kaniel Outis.

Odcinek Tytuł Data premiery
05×01 Ogygia 05.04.2017
05×02 Kaniel Outis 12.04.2017
05×03 The Liar 19.04.2017
05×04 The Prisoner’s Dilemma 26.04.2017
05×05 Contingency 2.05.2017
05×06 Phaecia 9.05.2017
05×07 Wine Dark Sea 16.05.2017
05×08 Progeny 23.05.2017
05×09 Behind the Eyes 30.05.2017

Aktualizacja

Jestem po obejrzeniu ósmego odcinka. Jak widać oglądalność spadła, prawdopodobnie pozostali już tylko najbardziej wytrwali fani. Najbardziej przytrzymał mnie odcinek 7. Pewnie dlatego, że nie obejrzałem zwiastuna kolejnego, który stacja FOX wypuszcza tuż po napisach końcowych. Tego pomysłu i fenomenu zbicia widza z tropu, z tego tygodniowego myślenia co może być w następnym epizodzie, nie rozumiem.