Post dotyczy osób pracujących na oprogramowaniu Adobe Photoshop Lightroom. Zainteresowani wiedzą jak bardzo to narzędzie pomaga nam w pracy. Niestety dotychczas każda wersja oprogramowania do podstawowego retuszu posiadała jedną wadę – wydajność.
Optymalizacja Adobe Lightroom
Jako informatyk i specjalista pracujący na tym oprogramowaniu bardzo długo, jestem w stanie samodzielnie diagnozować usterki. I tym razem musiałem interweniować. Kolejny raz dało to we znaki prawdopodobnie również Tobie po aktualizacji do Lightroom 6/CC – zwyczajnie zaczął mulić. Znajdźmy więc wspólnie odpowiedź, dlaczego tak się dzieje.
W przypadku Lr 6/CC problem dotyczy dużego procentu posiadaczy programu. Spróbujmy go rozwiązać.
- Usuń plik C:\Użytkownicy\twoja-nazwa\AppData\Roaming\Adobe\Lightroom\Preferences\Lightroom 6.pref Jeśli nie widzisz folderu AppData, z menu wybierz kolejno Organizuj, Opcje folderów, Widok, zaznacz Pokaż ukryte pliki i foldery i Zastosuj.
- Zwiększ pamięć cache w zakładce File Handling preferencji
- Przenieś katalogi z podglądami na inny dysk niż ten, z którego wczytujesz zdjęcia (dysk fizyczny, nie partycje)
- Optymalizuj katalog
- Wyłącz niepotrzebne moduły, prawy przycisk myszy na pasku modułów – odrzucam Book, Slideshow, w razie potrzeby włącz/wyłącz mapę.
Przyśpieszamy post-processing
- Używaj jak najmniej pędzli i stempli, bardzo zwalniają wczytywanie zdjęć,
- Twórz podglądy, minimum standardowego rozmiaru np. podczas importu,
- Wyłącz automatyczny zapis do XMP,
- Najpierw podstawowa korekcja np. ekspozycji dopiero obciążające odszumowywanie i korekcja aberracji.
Teoria, że kazano nam kupować dobre procesory i oszczędzać na grafice, która jako tako dotychczas nie brała udziału w obliczeniach. Powoduje to, że nowy procesor może radzić sobie lepiej niż przestarzała grafika. Tak było dotychczas do wersji 5.7.1, wszystko liczył główny procesor.
Dziś należy zadać sobie pytanie czy przypadkiem nie posiadasz grafiki niskiej klasy, a w międzyczasie Adobe uruchomiło Tobie jej wsparcie. W tym przypadku wyłączenie wsparcia procesora graficznego powinno rozwiązać problem. Przynajmniej do czasu wypuszczenia kolejnej, z reguły jak dotąd, wolniejszej wersji.
Czy po upewnieniu się, że Lr nie tworzy np. poglądów zdjęć, rozpoznawania twarzy i wyłączeniu wsparcia GPU, wszystko wraca do normy? Jeśli niekoniecznie, dalej:
- Odinstaluj program [instrukcja]
- Przeczyść komputer CCleaner (polecam wersję portable dostępną na stronie producenta)
- Instalując zastosuj wszystkie znane sztuczki: cache, wyłączeniem zapisu .xml, wyłączenie rozpoznawania twarzy, optymizacja katalogu, wyeksportuj zawartość katalogu do nowego. W międzyczasie należy uzbroić się w cierpliwość i czekać na wersję poprawioną 6.1.
Jeśli pomogło to świetnie 🙂
Przy Lightroom 6 ważnym punktem jest aktualizacja sterowników układu GPU. Większość fotografów pracuje na procesorach Nvidia, znaleźć je można na stronie Sterowniki nvidia.pl. Od lat korzystam z wersji Beta.
Sprawdź artykuł: Komputer do Lightroom
Sprzętowe przyśpieszanie Lightroom
Aktualizacja sprzętu często polega na poszukiwaniu wąskiego gardła. W dzisiejszych czasach dysk twardy dużej pojemności i co najmniej 7200 rpm to nic szczególnego. Osobiście dysk serii WD Scorpio Black był dobry do czasu kiedy wymieniłem go, na tamten czas, najwydajniejszy dysk SSD dostępny na rynku. Niestety ochłoń i czytaj dalej – o ile Photoshop, Word czy Lightroom uruchamiają się widocznie szybciej to nic nie pomogło przy wczytywaniu plików RAW. Tutaj wąskim gardłem okazał się procesor Intela i5 2 generacji z literką M od mobile.
Wracając, dotychczas zakup wydajnej karty graficznej można było odłożyć na później. Od LR 6 w górę warto sprawdzić co mamy w swojej skrzynce. Dla posiadaczy LR do wersji 5.7.2 najważniejszym podzespołem nadal jest i będzie procesor.
PS: nerdy PC-ta, mówicie Apple brakuje potężnych podzespołów i nie warto zakupić takiego sprzętu do obróbki – jeszcze raz – marketing versus optymizacja i architektura. Nawet najmniejsze Macbooki sprzed 3-4 lat radzą sobie niekiedy świetnie przy pracy z Lightroom.
Czytaj także Nowy Lightroom Classic CC
Dobre praktyki Lightroom
Przyśpieszając naszą cyfrową ciemnie nie można zapomnieć o dobrych praktykach utrzymania naszego katalogu w spójnej formie. Katalog to nic innego jak baza danych SQLite – o tym w innym poście dla chętnych. To mocno rzutuje na poprawę płynności pracy w Lightroom. Warto jednak zaznaczyć, że przy następnym zakupie komputera sprawdź dokładnie osiągi nie tylko procesora a całej jednostki jako systemu, to one są kluczowe. Z drugiej strony nie popadnijmy w zadumę. Lightroom nie jest demonem, otrzymuje nowe funkcjonalności, które osłabiają go z wersji na wersję. Gwoździem do trumny okazuje się, że nawet szybki procesor oraz kartę graficzna może sprawić Ci brak zadowolenia, a sam Adobe, którego przecież tak zawsze kochałem, zdaje się od lat odwlekać temat optymalizacji. Konkurencja w postaci Capture One, czy Affinity dla Photoshopa nie śpi.
Czas to pieniądz
Czy gra jest warta świeczki? Policzmy, dodatkowe pół sekundy, podczas zmiany 1000 zdjęć na kolejne, daje 500 sekund. W ciągu całego sezonu ślubnego adekwatnie należy pomnożyć przez liczbę ślubów i wesel. W ten sposób studia fotograficzne pracujące kilka godzin dziennie od poniedziałku do piątku tracą cenne godziny i dni. To czas który moglibyśmy spędzić z rodziną, znajomymi.
Optymalizacja Baz Danych
Jest to zaawansowany proces, który może przeprowadzić informatyk. Wykonuje go indywidualnie, przykładowa kompresja i oczyszczanie bazy danych potrafi zaoszczędzić nawet setki megabajtów. Porównajmy, katalog Lightroom w wersji 5 przed oczyszczaniem 2 GB, po 400 MB, przed 1,3 GB po 300 MB, przed 800 po 80 MB.
Jak widać, zdarza się że rozmiar zostanie zmniejszony o 20%-80% wpisów, wiele zależy od struktury katalogu i jak był dotychczas prowadzony. Optymalizację robię na kopiach plików .lrcat – nie potrzebuję zdjęć. Nauczyłem się tego, kiedy przy wersji Lightroom 3 miałem katalog na którym praca była wolna w zasadzie niemożliwa nawet na szybkim komputerze. Samo przewinięcie zdjęcia trwało kilkanaście sekund, mimo niewielkiej ilości zaimportowanych do niego zdjęć. Zacząłem więc poszukiwania dlaczego tak się dzieje.
Ten, nazwijmy to proces oczyszczania, wykonuję poza komputerem klienta – za to możliwa jest pomoc zdalna w ramach warsztatów workflow i porad indywidualnych. Po mojej pracy katalog wraca do Ciebie w postaci kilku-megabajtowego archiwum zip. Rozpakuj, uruchom i pracuj. Proces jest bezpieczny, nie tracisz zdjęć, ich struktury, katalogów, niczego co byłoby z punktu widzenia fotografii czy struktury istotne. Pracuje na swoich katalogach latami, posiadają one po kilkadziesiąt tysięcy zdjęć i są w świetnej kondycji. W końcu ukończyłem studia na specjalizacji zaawansowane bazy danych.
Inne źródła:
Przeciętny użytkownik nie wykorzystuje więcej niż 2.5 GB pamięci podręcznej. My jesteśmy przezorni.
Wyłączenie modułów w starszych wersjach LR 3/4.0 to również usunięcie rozpraszających elementów. Dziś nie ma zauważalnej różnicy w wydajności, przyzwyczajenie pozostało. W starszych wersjach należało usunąć dany moduł np. Book.lrmodule z folderu instalacji programu. Dziś Lightroom nie pozwala na pozbycie się plików .lrmodule, po ich usunięciu nie uruchamia się. Dlatego trzeba to zrobić jak na zrzucie. Zaletą jest to, że w każdym momencie możemy włączyć dany moduł ponownie.
Odznaczenie opcji zapisywania plików XMP może dać kolejny ułamek wzrostu wydajności. Wadą jest to, że otwarcie takiego zdjęcia np. w Photoshopie będzie skutkowało brakiem ustawień CameraRaw. Można temu zapobiec zapisując pliki .XMP ręcznie z menu programu.
Jeśli korzystasz z .DNG jedną z zalet jest to, że ustawienia zdjęć zapisywane są w środku pliku danego zdjęcia, więc pliki .XMP nie pojawią nam się w folderze.
Hej. Ja obecnie w swoim sprzęcie nie mam karty innej niż ta zintegrowana. Po aktualizacji LR planuję zakup karty. Pytanie jaką polecasz i faktycznie czy ona mocno odciąży komputer? Moja konfiguracja to MSI Z97-G43, Intel i7-4790k, DDR 16GB, (tu dziwne bo kom mi podaje-Dostępna pamięć fizyczna 7,32??), Windows na SSD, zdjęcia na HDD 7200
aj,
pracuję na ACER Aspire I5 / i5-8250U 1.6GHz / 12GB RAM / NVidia GeForce MX 150, 256GB SSD, na SSD mam tylko system i oprogramowanie, oraz bieżące zdjęcia, po obróbce wszystko leci na HDD…cache mam w Lr ustawione na 100GB, na dysku C (SSD) mam 117GB wolnego / 256GB całkowitego…Mam włączone wspomaganie GPU w Lr…mimo wszystko Lr (Classic CC) cholernie często mi się wiesza. Do tego czasem, nie wiedzieć czemu spowalnia przeokrutnie…w moim laptopie więcej ramu nie mogę dorzucić (rozbudowałem do 12 i to jest max), co jeszcze mogę zrobićby poprawić pracę w Lr…zastanawiam się czy może go sformatować i stawiać od nowa, albo oddać na gwarancję. Po kupnie śmigał Lr jak rakieta. Teraz tragedia.
Bartku,
takie procesory są podatne na wzrost temperatury, stąd szybkie obniżanie wydajności. Ważna jest kontrola zakamarków radiatora – w laptopach zalecam co pół roku. Po diagnozie, producenci często wymieniają układ chłodzenia w ramach gwarancji. Przy wykluczeniu sprzętu, skup się na oprogramowaniu – kondycji systemu, sterowniki, ustawienia. Na końcu optymalizacja środowiska Lightroom. Daj znać 🙂
Pingback: Lightroom Classic CC - Adobe słucha fotografów? - Michał Wielgat
Witajcie.
Michale dobre informację podałeś na tej stronie blogu.
LightRoom jest świetnym programem. żeby go uruchomić nie potrzeba super sprzętu. Ale…
Praca, a szczególnie wydajna praca bez czekania i marnowania swojego czasu wymaga żeby sprzęt coś potrafił więcej…
Sam zajmuję się fotografią, na chwilę obecną amatorsko ale zdarza się i ostatnio co raz częściej że mój komputer łapie zadyszkę…. szczególnie gdy automatycznie obrabiamy zdjęcia seryjnie przez zdefiniowane presety a pracuję na monitorze mniejszej rozdzielczości.
Olu proponuję żebyś w pierwszej kolejności zdiagnozowała z pomocą informatyka czy zasilacz komputera jest w pełni sprawny. Miałem taki przypadek, że markowy zasilacz zaczął szwankować a objawiało się wtedy tylko gdy komputer potrzebował większej mocy z zasilacza ( a zasilacz był dobrany z zapasem mocy).
Objawy były takie jak zawieszania, dziwne zachowanie wyświetlanego obrazu itp.
W kolejnym etapie proponuję sprawdzić kartę graficzną . Seria 7000 bywała awaryjna
Zaznaczę że pracuję jeszcze na monitorze mniejszej rozdzielczości (1080)
Obecnie pracuję na :
I5 2500k 4×3.3Ghz
8GB Ram
Radeon 6870 1GB
SSD 256GB ( jeden z lepszych)
Planuję przesiadkę na :
I7 6700K
16 GB RAM
Grafika zostaje stara na razie
SSD tak samo
I dodatkowo dobry monitor muszę wybrać