Kompresja zdjęć a Facebook

Kodak Cine-Kodak Eight, kamera, eksponat

W tym wpisie odpowiemy sobie czym jest kompresja oraz jak ma się to do aplikacji Facebook.

Kompresja zdjęć – obrazu

może być stratna i bezstratna. Bezstratna jest preferowana w momencie kiedy materiał będzie obrabiany w przyszłości. Przypadek kiedy rozmiar zajmowanego przez nie obszaru na nośniku, nie ma większego znaczenia. Stratna kompresja zaś, używana jako wynik, oddanie dla klienta zdjęcia o mniejszym przepływie danych w przypadku filmu oraz zmniejszonego o wiele informacji zdjęcia. I tu nie należy myśleć, że to gorszy materiał. W surowym materiale są dane które pomagają fotografowi lub filmowcowi czy montażyście dźwięku wykorzystanie 'potencjału’ zapisu materiału surowego / w formacie RAW. Pozwala to nie tylko poprawić pomyłki, ale również wyciągnąć więcej informacji z jasnych i ciemnych partii obrazu, podjąć kolor grading – prościej mówiąc ustawić odpowiednie kolory. Podsumowując bezstratną opcję wybieramy do archiwizacji, gdzie nie możemy pozwolić sobie na artefakty. Stratna kompresja przeznaczona jest do odbioru gdzie nieznaczne zmniejszenie jakości obrazu, znacznie wpływa na jego standaryzowanie i np. szybkość pobrania przez Internet.

 

Metody kompresji bezstratnej:

– kodowanie Run-Lenght RLE – kodowanie długości serii. To bardzo prosta metoda bezstratnej kompresji, używana przy kompresji obrazów BMP, TGA, TIFF. Za pomocą wykrywania powtórzeń zapisujemy ciąg tych samych symboli, bitów itp.
np. Miiiiiicccc możemy zapisać jako M6i4c
– kompresja obszarów
– kompresja PCM
– kodowanie entropi
– algorytmy adaptacyjne jak LZW używany w GIF czy TIFF
– deflate – PNG, GZIP
– chain code

Metody kompresji stratnej:

– redukcja przestrzeni koloru, ograniczenie palety barw
– ograniczanie jasności – wykorzystywany fakt ograniczone percepcji przez ludzkie oko
kodowanie transformatowe
– kompresja fraktalna

Uzyskanie najlepszej jakości obrazu przy dużym współczynniku kompresji danych jest jej głównym celem. Warto jednak zaznaczyć że istnieją inne, warte uwagi, schematy.

– skalowalność, czyli redukcja jakości poprzez manipulacje strumieniem danych bez ich kompresji i ponownej dekompresji. Istnieje kilka rodzajów skalowalności. Progresywna, kodowanie danego regionu obrazu z wyższą jakości niż inne.
– kompresja danych meta, czyli np. poprzez zmniejszenie informacji EXIF mogące zawierać dane autora, dane aparatu, nawet temperaturę otoczenia oraz GPS.
– wzgląd na moc obliczeniową – pewne algorytmy wymagają wysokiej mocy obliczeniowej by odtworzyć obraz lub go zakodować

Jakość kompresji jest najczęściej mierzona poprzez wizualną ocenę montażysty, czasem narzucona wymogami technicznymi medium – nośnika czy przygotowanie transmisji w telewizji.

 

Podsumowując

Wiemy już że rozdzielczość obrazu to nie wszystko. Jakość jest głównie określana przez poziom szumu, artefaktów na obrazie względem oczekiwanego efektu. Teraz opowiemy sobie krótko o aplikacji Facebook i najczęstszym błędzie jaki spotykam wśród klientów.

Aplikacja Facebook, MaxModels, Messenger

Większość, jeśli nie wszystkie z tym aplikacji, w momencie kiedy wysyłamy do kogoś zdjęcie z rolki naszego aparatu, kompresują nasz materiał. Wysyłając zdjęcie z telefonu na Facebooka, które otrzymaliśmy mailem bądź pobraliśmy ze Strefy Klienta straci mocno na jakości. Mimo, że na telefonie może nie do końca to widać, tak nawet przeciętny użytkownik szybko jest w stanie ocenić, że rozdzielczość i jakość zdjęcia znacznie uległa zmianie. Stąd mocno odradzam publikację zdjęć z poziomu takich aplikacji. Są wygodne, ale płacimy za to dużą cenę w postaci częstych artefaktów wokół oczu, ust, utratą szczegółów we włosach, wyrazistości tekstu, pojawienia się bandingu koloru / utraty zakresu tonalnego itd.

Jeśli już jesteśmy zmuszeni do skorzystania z telefonu zmieńmy dwa ustawienia na naszych telefonach. Pierwsze otwórzmy aplikację Facebook -> trzy kreseczki w prawym dolnym rogu >> Ustawienia i prywatność >> Ustawienia  >> w sekcji Multimedia i kontakty dotknij Filmy i zdjęcia po czym zaznaczamy Prześlij film HD oraz poniżej prześlij zdjęcia HD. To pozwoli ograniczyć efekt zniszczenia. Drugą opcją wartą uwagi jest „Tryb obrazu niskiej jakości” w systemie iOS. Kolejno Ustawienia telefonu >> Wiadomości >> odznaczamy opcję trybu niskiej jakości – znajduje się na samym dole menu.

aplikacja Facebook

ustawienia jakości zdjęć w iOS

UWAGA: wpis w trakcie redagowania, nieukończony.
Post odpowiada na pytania:
– co oznacza mocna kompresja zdjęcia?
– dlaczego moje zdjęcia na Facebooku są słabej jakości?
– dlaczego po wysłaniu zdjęcia pojawiają się dziwne kwadraciki?

 

Pro tip, zwiększenie przesyłanej jakości w Ustawieniach aplikacji Facebook na telefonie iOS. Należy zaznaczyć Prześlij obraz w jakości HD.
ustawienia aplikacji Facebook