Kinematografia 2014, czyli 3 najlepsze filmy 2014

Tłumaczyć dlaczego o tym piszę, nie muszę. Chodzimy do kina tak jak kiedyś i nic tego pewnie nie zmieni. Nawet 50 calowych TV 4K super high-contrast kolor firmy Szajs.. ugh do rzeczy.

„Bogowie” – polski film biograficzny o Zbigniewie Religa. Mało mnie interesuje jakim politykiem był, bądź nie był, może trochę, dlaczego w ogóle nim był. A według historii gdyby takowym nie był, dziś nie powstał by: film, historia, nikt by również o Relidze nie słyszał, a tym bardziej o klinice kardiochirurgii – która wykonuje transplantacje serca. Film to ciągłe dążenie do celu, którym jest pierwszy udany przeszczep serca. Nic w tym nadzwyczajnego, w każdym filmie bohater/zy dążą do celu, jednak tutaj dotykamy sfery własnego życia, jego przyszłości, możliwości ratunku własnego ja czy bliskiej osoby.

[ult_animation_block animation=”fadeInUp” animation_duration=”1″ animation_delay=”0″ animation_iteration_count=”1″ opacity_start_effect=”92″]
Bogowie(2014) - kadr z filmu

„Bogowie” (2014) reżyserii Łukasza Pałkowskiego, (źródło zdjęcia: materiały prasowe dystrybutora)

STYLIZACJA I GRA AKTORSKA

To co pokazał Tomasz Kot swą grą aktorską było ponad to czego oczekiwałem. Zdecydowanie na dobrym poziomie.

CZEGO ZABRAKŁO

Dramatyzmu momentu przeszczepów. Ujęcia, kadrowanie i ruchy kamery pozwalały odczuć atmosferę i były nie tuzinkowe dla ludzi na co-dzień oglądających „Na dobre i na złe”(nic nie ujmując) to zabrakło: dramaturgi, krwi, brudu i potu. Widocznie tak musiałoby, bo co jeśli wyszedłbym z kina z myślą, że właśnie obejrzałem kolejny odcinek „Chirurdzy”.

Z drugiej strony i to nie tylko moja opinia, prawie obejrzałem „Kiepskich” – w filmie zagrał Ryszard Kotys podczas jednej z ważniejszej i poruszającej sceny, raptem słyszymy dobrze znany i nie zmienny od lat ton głosu „Paździocha”[1]

W filmie nie zabrakło również balansu emocji(w świecie musi być kontrast): od momentu gdzie widownia w kinie 'pod-śmiechiwała’ do trzymania w napięciu, aż po zaskoczenie – od śmiechu do łez.

NAJLEPSZE SCENY

  • „to było też moje dziecko..panie kolego”
  • „wypierdalaj z mojej kliniki”
  • moment wejścia profesora na salę operacyjną – na początku sądziłem, że to nagranie archiwalne

Zwiastun YouTube NextFilm

Jeden ze znajomych powiedział mi, że Polacy nie potrafią nagrać filmu na poziomie, to idealny przykład jak bardzo się myli. Kolejne to tylko kwestia znajomości rynku kinematografii: Dariusz Wolski, Andrzej Wajda..Polański

OCENA OGÓLNA

Film ten zaliczam do jednych z najlepszych Polskich produkcji jakie kiedykolwiek miałem okazje obejrzeć. Porównując budżet przeznaczony na tę produkcje z budżetem „Miasto 44” stawia go jeszcze wyżej. „Miasto 44” o nim za chwilę.

AKTUALIZACJA: Podczas gali Orły 2015 film Bogowie otrzymał 7 nagród spośród 12 nominacji. Jedną z nagród oczywiście była dla Tomasza Kota za pierwszoplanową postać. Nie obyło się także nagrody od publiczności – to znaczy, że nie tylko mi film przypadł do gustu.

AKTUALIZACJA 2: Podczas jednych z z warsztatów w Warszawie osobiście miałem okazje poznać i uścisnąć dłoń głównego montażysty filmu Jarosława Barzana. Chciałbym ponownie obejrzeć film przez pryzmat nowego myślenia po ponad godzinnej prelekcji.

FILM - 2 -

Dostałem bilety, a że z reguły późnym wieczorem pracuje bez problemu podążyłem na maraton pt. Trylogia Hobbita. I to właśnie fantastyka ląduje na drugim miejscu.

Nic by nie wskazywało, że to właśnie ona mnie przekona. Dotychczas dla mnie ten gatunek nie istniał, bądź był na drugim końcu świata (realista się znalazł). Do czasu kiedy obejrzałem rok temu cześć drugą, Pustkowie Smauga.

STYLIZACJA I GRA AKTORSKA

Animacja komputerowa..wkoło Macieju, to przecież fantastyka. Po powrocie z kina zrobiłem mały reserach szukając wszelakich nagrań zza kulis i jest tej animacji nieco mniej. Producenci zrobili kawał dobrej roboty odnajdując miejsca do tworzenia nagrań(głównie krajobrazy Nowej Zelandii).

NAJLEPSZE SCENY

  • zbiórka w domu Bilbo Bagginsa i zabawne rzucanie talerzami
  • starcie Wargów(na czele Azog) nad przepaścią, podczas której wykonano specyficzne zbliżenie na twarz jednego z bohaterów wiszącego na drzewie
  • każda z rolą Tauriel 😉

OCENA OGÓLNA

Bardzo miły przygodowy obrazek.

FILM - 3 -

Na trzecie miejsce zasługuje film, którego Polska premiera nadejdzie na początku 2015 roku. Theory of Everything tej samej wytwórni filmowej, która wyprowadziła Rush, filmy o Sennie i Jasiu Fasoli.

Z racji tematyki filmu, specyficzne angielskie słowa przysporzyły niepełnego zrozumienia. W momencie kiedy go obejrzałem nie było polskich napisów, a tylko to akceptuję w filmach obcojęzycznych. Lektor zagłusza atmosferę, dźwięki(tonacje, ambient), a często tłumaczenie jest zwyczajnie błędne przez co nie oddaje w pełni akcji filmu. Dla tych co twierdzą, że lektor jest lepszy, może to ich przekona: Ogarnij Się – Filmy z Lektorem

Film opowiada pokrótce /pewnie/ lekko naciąganą historię Stevena Hawkinga. O Stevenie Hawkingu kiedyś zasłyszałem lewym uchem, prawym wypuściłem, sądziłem, że to postać wykreowana przez media. Potem zobaczyłem zwiastun, który zmusił mnie od obejrzenia pełnego filmu.

SCENY

OCENA OGÓLNA

Znajduje się na trzecim miejscu i dostaje plusa za ciągłość akcji i obraz (technicznie i całokształt). Jeśli tylko będzie okazja i czas, obejrzę go na dużym ekranie.

Po więcej informacji, polecam zajrzeć: historyvshollywood.com/reelfaces/theory-of-everything/ Strona ta wyjaśnia sporo faktów dot. życia Stephena ukazanych w filmie. (strona anglojęzyczna)

WARTO RÓWNIEŻ OBEJRZEĆ

  • Zaginiona dziewczyna (Gone Girl)
  • Wyścig (Rush)

POSTSCRIPTUM: Film na który drugi raz nie poszedłbym: Miasto 44. ..nowoczesny, napakowany efektami wizualnymi, dzięki temu inny niż jakikolwiek film opisujący okres II wojny światowej. Dlatego przechodzę obok tej produkcji obojętnie. Gdyby grzeszące urodą aktorki(Zofia Wichłacz i Anna Próchniak) pewnie wyszedłbym z niesmakiem. Pamiętaj, każdy może mieć własne zdanie!


[1] Paździoch – „Marian Janusz Heinrich Gottlieb Paździoch von Bimberstein”

[2] „co jeśli odwrócę czas, aby zobaczyć co zdarzyło się na początku?”

[/ult_animation_block]